Гаряче цинкування будь-якого виробу – ціна в Україні
Гаряче цинкування – процес покриття сталевих виробів шаром цинку для надання антикорозійних властивостей. В результаті цього захист від корозії має два шари: сплав сталь+цинк і чистий цинк.
При використанні оцинкованих металовиробів в умовах навколишнього середовища поверхневий шар цинку дуже надійний.
- Захисна плівка, що утворюється на поверхні при реакції металу і цинку, служить бар’єром від корозії.
- Завдяки цьому зовнішній шар металу під цинковим покриттям абсолютно ізольований від зовнішніх факторів навколишнього середовища і механічних впливів на нього.
Послуги та продукція фірми ТОВ ТОНМЕТ ХОЛДІНГ
Фірма ТОВ ТОНМЕТ ХОЛДІНГ пропонує послуги гарячого цинкування металовиробів різних об’ємів і конфігурацій.
- Злагоджена команда, постійна робота над покращенням якості надаваних послуг, освоєння всіх тонкощів процесу, використання сучасного обладнання, розширення і удосконалення нашого сервісу – робить нас лідерами в даній сфері.
- Наші фахівці зможуть вас проконсультувати по всім супутнім питанням даного процесу. Приймаємо замовлення на цинкування великих партій металовиробів в стислі терміни за прийнятними цінами.
- В процесі цинкування на виробі утворюється спецiальна захисна плiвка (антикорозiйний шар) товщиною вiд 50 до 200 мкм. Покриття виходить гладке, блискуче і рiвномiрне.
- Вiдповiдає ДСТУ 9.307-89 (ISO 1461, СНиП 2.03.11-85 і СНиП 3-18-75) і СТ СЭВ 4663-84.
- Також завжди в продажу є оцинкований лист холоднокатаний, оцинкована стрiчка, рулон оцинкований з полiмерним покриттям, профнастил оцинкований, оцинкованi труби, оцинкована проволока.
Сфери застосування оцинкованої сталi
На сьогоднiшнiй день цинковий металопрокат застосовний у будiвництвi, автомобiлебудуваннi, у сiльському господарствi, у приватному секторi.
Переваги нанесення цинкового покриття:
- рiвномiрна блискуча поверхня без мiкротрiщин;
- антикорозiйнi властивостi наближенi до нержавiючої сталi;
- експлуатацiя у вологих клiматичних зонах, у солонiй i прiснiй водi, надрах землi;
- збереження всiх властивостей металу як механiчних так i технологiчних;
- екологiчна безпека поверхнi для людей i природи;
- економiчна доступнiсть.
Термін служби металовиробів з антикорозійним цинковим покриттям досягає 30-50-100 років, залежно від умов експлуатації.
Технологія гарячого цинкування
Цинкування гарячим методом (або гаряче цинкування) металоконструкцій і металовиробів передбачає обробку продукту гарячим цинком.
- А саме – занурення його в ванну з гарячим цинком, температура якого досягає 450 градусів Цельсія. До цього необхідно очистити поверхню хімічним способом від надлишку бруду, можливих слідів масел і інших сторонніх речовин методом обезжирювання і кислотного травлення.
- Потім метал проходить процес флюсування для кращого взаємодії металу і цинку. При цьому процесі використовується хлорид амонію, можливо додавання гліцерину. Деталі занурюються в цей висококонцентрований розчин при температурі близько 60 градусів Цельсія. Завдяки хімічній реакції очищається поверхня металовиробів, що завжди сприятливо впливає на подальшу якість цинкового покриття. Необхідно чітке дотримання часових рамок протікання реакції, щоб не зруйнувати поверхневий шар вихідного матеріалу. Флюс утворює захисну плівку – головний елемент захисту від факторів корозії.
- Наступний етап – сушка поверхні здійснюється в температурних показниках до 100 градусів Цельсія. Головна задача цього етапу полягає в випаровуванні залишків вологи і остаточному формуванні на поверхні оксидної плівки.
- Тільки завдяки якісному підготовчому етапу очищення поверхонь від окалини і забруднень можливо отримати реакцію метал+цинк. Якщо процес обробки поверхонь виконано некачественно, цинкове покриття не зафіксується на сталевій поверхні і всі антикорозійні властивості будуть втрачені. Метал почне ржавіти, втрачати герметичність і міцність.
Виріб повинен обов’язково мати технологічне невелике отвір у кутку, щоб через нього можна було продити проволоку для опускання виробу в цинк. В результаті дотримання всіх важливих технічних норм підготовчого етапу можна гарантувати якість процесу цинкування і довговічність використання виробу.
Історія розвитку методу гарячого цинкування
З ростом технологічного прогресу, металургійної промисловості і попиту на продукцію металопрокату ще в початку XIX століття був винайдений метод цинкування металу. Вчені в цій сфері шукали спосіб надійного захисту сталі від механічних пошкоджень, швидкого зносу, збереження цілісності і привабливості зовнішнього покриття. У 1837 р. французький вчений-інженер у галузі металургії С.Сорель запатентував гаряче цинкування. Процес занурення металу в розплавлений цинк і утворення на ньому товстого рiвномiрного захисного шару (чого не можна було досягти іншими способами). За заслуги інженером була отримана золота медаль вiд Товариства нацiональної промисловостi.
Іншим видатним дiячем, удосконалившим спосiб цинкування став англiйський винахiдник Г.Бессемер. При проведених експериментах вияснилося, що при додаваннi флюса в цинковi ванни з метою позбавлення вiд домiшок, полiпшується якiсть покриття поверхнi цинком.
У подальшому метод гарячого цинкування застосовується повсюдно і дана продукція широко використовується в різних сферах будівництва і комунального господарства (цинкування листового металопрокату, трубного металопрокату, проволоки і багато іншого). Оцинкована сталь мала велику популярність у військові роки для створення надійного військового обладнання і військового транспорту.
Подальший розвиток і удосконалення процесу гарячого цинкування дозволило покращити якість нанесення захисного покриття і продуктивність самого процесу.
Замовити Гаряче цинкування металоконструкцiй i металовиробiв в Україні за хорошою цiною!
P.S. Ми можемо стати Вашим постійним партнером!